OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Na Rysy

Základné údaje

Čas:             8:20 hod

Vzdialenosť: 21,8 km

Prevýšenie:   1 491 m

Trasa

Štrbské pleso - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi - Rysy a naspäť

Obtiažnosť

Technická:     3/5

Kondičná:      4/5

Popis trasy

Úvodná časť trasy až po Popradské pleso je rovnaká ako v predošlej túre, takže ju preskočím a začnem od Popradského plesa. Treba však dodať, že práve táto úvodná časť medzi Štrbským a Popradským plesom je miestom kde sa dá nahnať najviac času.

Od Popradského plesa vedie chodník najskôr lesom a je mierne strmý, no pohodlný. Dobrý tempom, ktoré nie je veľmi rýchle, prejdeme po asi 20 minútach k rázcestiu nad Žabím potokom. Aj na tomto úseku vieme získať 10-15 min k dobru. Tu sa chodník rozdeľuje na trasu na Rysy a na trasu k Veľkému Hincovmu plesu. 

Úvodná časť z tohto rázcestia až k potoku zo Žabieho plesa je v podstate nenáročná. Po prekročení potoka začína podstatne strmšie stúpanie serpentínami, ktoré sa prejdu podstatne rýchlejšie a pohodlnejšie počas výstupu než počas zostupu, ale to je hlavne vec psychiky. Dostávame sa už nad kosodrevinu čo značí, že naberáme výšku a to veľmi rýchlo. Chodník lemujú drevené zábradlia a akonáhle sa chodník zo serpentín mení na tiahly chodník, dostávame sa do kotla medzi Mengusovským Volovcom, Žabiou vežou, Rysmi a Kôpkami. Po ľavej strane sa ukazujú Žabie plesá. Chodník vedie popri nich čoraz bližšie k rázsoche resp. rebru padajúcemu z Rysov. V tomto bode vedie chodník traverzom cez skalné platne, avšak je zaistený reťazami. V platni sú nabité pre väčšiu bezpečnosť aj kramle, no myslím si, že sú skôr na obtiaž než na pomoc. Po prekonaní tohto nie veľmi dlhého a náročného úseku prichádzame do bodu kedy sa chodník tiahne skalnými úsekmi, ktoré sú v celku pohodlné, ale chodník ako taký je dosť strmý. Je to najstrmšia časť počas výstupu so sklonom 38,8% v úseku 250 m v stúpaní na Chatu pod Rysmi asi 500 m pred chatou. O chvíľu nás vítajú vlajočky značiace, že Chata pod Rysmi je skutočne blízko. Za pár minút sme na chate.

Z Chaty pod Rysmi vedie turistická trasa tiahlym chodníkom do sedla Váha, pričom tesne pred sedlom sú mierne serpentíny. Na tomto úseku dlhom zhruba 250 m je nutné prekonať výškový rozdiel 90 m. V sedle Váha si môžeme odpočinúť a pri dobrom počasí sa sedlo jednoducho bez prestávky nedá prejsť. Poskytuje totiž prekrásne výhľady na západ a hlavný hrebeň Bášt s Kriváňom v pozadí a na východ kde môžeme obdivovať od Belianskych Tatier cez Kolový a Jahňací štít, aj Prostredný hrot, Ľadové štíty, Lomnický a Pyšný štít, ale najmä blízku Východnú Vysokú so sedlom Prielom, Gerlachovský štít a predovšetkým Gánok s jeho úžasnou, 300 m vysokou Galériou. Po krátkom oddychu a načerpaní síl sa vydávame chodníkom až na vrchol Rysov. Úvodné metre sú síce strmé, no nie natoľko strmé, ako záverečné metre pod vrcholom kam sa dostaneme cca za 20 min. Záverečný výstup je možný viacerými variantami a dá sa vystúpiť na vrchol aj stenou kde je potreba menšia horolezecká skúsenosť so znalosťou aspoň 3 pevných bodov. Inak je chodník je veľmi strmý, no na rozľahlom hrebeni Rysov sa postupne rozplýva a každý si hľadá svoju cestu podľa síl a do istej miery aj odvahy. Na vrchole Rysov môžeme vidieť Vysoké Tatry v celej nádhere a rovnako tak vidíme Poľsko, nakoľko Rysy sú na vrchole 2 499 m n. m. hraničným bodom s Poľskom, ale najvyšší vrchol má výšku 2 503 m n. m. a ten už leží na Slovensku. Cesta naspäť vedie rovnakou trasou.

 

obrázok č.1: Zlomisková dolina

 

obrázok č.2: Mengusovský Volovec

obrázok č.3: Potok zo Žabieho plesa

 

obrázok č.4: Žabia veža a Žabí kôň

obrázok č.5: Žabie plesá

obrázok č.6: Vysoké Tatry s Lomnickým štítom v pozadí

 

obrázok č.7: Galéria Gánku

obrázok č.8: Pohľad na Ľadové štíty, Lomnický štít a Prostredný hrot

obrázok č.9: Vrchol Rysov

obrázok č.10: Kriváň a Žabie plesá z vrcholu Rysov

obrázok č.11: Morskie Oko a Czarny Staw

 

aktualizované: 08.06.2016 13:47:44