OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cez Plesnivec a Biele pleso

 

Základné údaje

Čas:             6:15 hod

Vzdialenosť: 19,6 km

Prevýšenie:   1070 m

Trasa

Tatranská kotlina - Šumivý prameň - Chata Plesnivec - Veľké Biele pleso - Chata pri Zelenom plese - Kovalčíkova poľana - Šalviový prameň - Nad Matliarmi - Kežmarská Biela voda, bus

Obtiažnosť

Technická:     0/5

Kondičná:      3/5

Popis trasy

Trasa sa začína na parkovisku v Tatranskej kotline. Z neho vedie chodník najskôr pomedzi drobné kríky naproti Tatrám a postupne sa dostaneme na prašnú cestu. Miernym, ale sústavným stúpaním prichádzame k rázcestiu Šumivý prameň. Stúpanie z neho je trošku náročnejšie, ale nič strašidelné. Na úkor fyzickej námahy na teda skráti čas na turistiku. Ešte stále sú k dispozícii výhľady smerom na Podtatranskú kotlinu. Pár minút na to sa chodník vnára do lesa a stúpa už len mierne až ku chate Plesnivec.

Z chaty Plesnivec je stúpanie najnáročnejšie, ale poskytuje výhľady na nádherné skalné vráta na chatou. Po prudkom stúpaní lesom prichádza chodník na akúsi lúčnu plošinu kde sa nádherne ukazuje skupina Kežmarských štítov, Pyšných štítov a celú tú nádheru uzatvára Jahňací štít. Jedná sa o najkrajšiu časť túry. Onedlho prichádzame pod lesnú "kopu" z kosodreviny a po jej prekonaní nás chodník privádza priamo k Veľkému Bielemu plesu (1 615 m n. m.) čo je aj najvyšší bod túry. Nádherne sa ukazuje najvyššia stena celých Vysokých Tatier - stena Malého Kežmarského štítu.

Z Veľkého Bieleho plesa sa pomerne rýchlo dostávame k Chate pri Zelenom plese (kedysi Brnčalova chata) a cestou prechádzame okolo Trojrohého plesa. Pri Zelenom plese môžeme obdivovať stenu Malého Kežmarského štítu z blízka a rovnako bližšie sa ukazujú aj napr. Jastrabia veža, Baranie sedlo pod Baraními rohmi či Čierny štít. Z Chaty pri Zelenom plese už vedie monotónny, nenáročný chodník až ku Kežmarskej Bielej vode, ktorý je však pomerne zdĺhavý a smerom z Chaty aj pomerne neatraktívny.

 

obrázok č.1: Cesta lesom medzi Šumivým prameňom a chatou Plesnivec

obrázok č.2: Pohľad na skalné vráta z oblasti nad chatou Plesnivec

obrázok č.3: Pohľad na Kežmarské a Pyšné štíty, Strapatú vežu, Baranie sedlo a Baranie rohy

 

obrázok č.4: Pohľad na najvyššiu stenu Vysokých Tatier - stenu Malého Kežmarského štítu od Veľkého Bieleho plesa

obrázok č.5: Trojrohé pleso cestou na Chatu pri Zelenom plese

obrázok č.6: Pohľad na Chatu pri Zelenom plese


aktualizované: 08.06.2016 13:47:44