OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Na Kôprovský štít

Základné údaje

Čas:             8:10 hod

Vzdialenosť: 22,2 km

Prevýšenie:   1 388 m

Trasa

Štrbské pleso - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Veľké Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo - Kôprovský štít - Vyšné Kôprovské sedlo - Veľké Hincovo pleso - Nad Žabím potokom - "Okolo Popradského plesa" - Popradské pleso - Trigan - Štrbské pleso

Obtiažnosť

Technická:     1/5

Kondičná:      4/5

Popis trasy

Trasa začína na Štrbskom plese. Napriek tomu, že je tento úsek už opísaný v predošlých vybraných trasách, budem sa mu venovať len stručne. Po pár minútach asfaltovej cesty sa chodník pri Heliose mení na lesný. Úvod je strmý, kvôli získaniu výšky a potom až po Trigan a kúsok za neho po Tatranskej magistrále je rovinatý. Pre Popradským plesom na úrovni vyhliadok do Zlomiskovej doliny začína klesať až do momentu kedy prekročíme potok. Nasleduj stúpanie k Popradskému plesu. Odtiaľ vedieť stúpajúci chodník smerom do Mengusovskej doliny. Po menej ako polhodine sa dostávame na rázcestie nad Žabím potokom. Vydávame sa doľava, hlbšie do Mengusovskej doliny.

Chodník vedie kosodrevinou a po pár minútach sa mení na nie očividné, ale strmé serpentíny. Treba si dať pozor na značenie. V stúpaní je chodník dobre značený, no pri zostupe pri nepozornosti môžeme z chodníka ľahko zísť, ale aj napriek tomu nehrozí žiadny pád. Strmé stúpanie kosodrevinou pokračuje a zhruba po 25 minútach sa dostávame na platňu v začiatku Mengusovskej doliny. Prechádzame veľmi pohodlne rovinatým úsekom popri Hincových okách. V prvom mometne si myslíme, že už uvidíme Veľké Hincovo pleso, no to sa nám ukáže až tesne pri tabuli.

Nasleduje chodník serpentínami do Vyšného Kôprovského sedla. Tento úsek je veľmi strmý, úvodné serpentíny sú nezaistené, no posledné sú po krajoch zaistené drevenými zábranami. Počas stúpania vidíme aj Malé Hincovo pleso a ukazuje sa nám čoraz krajšie aj Veľké Hincovo pleso. Podľa tempa sa dostávame do Vyšného Kôprovského sedla v rozmedzí 25 - 45 min. Zo sedla vidíme na Mengusovské štíty, ale aj na Rysy či Vysokú, Mengusovskú dolinu a hrebeň Hrubých nad Hlinskou dolinou.

Zo sedla vedie na Kôprovský štít červeno značený chodník. V stúpaní je značený veľmi dobre, ale v klesaní môžu pri nepozornosti nastať problémy so stratou značky a hrozí aj pád. Najprv sa stúpa chodníkom, ktorý je strmý a postupne sa mení len na sporadické úseky, ktoré môžeme nazvať chodníkom. Držíme sa skôr v ľavej časti hrebeňa. V závere, asi 200 m pred vrcholom sa chodník mení prevažne na orientačný a treba pozorne hľadať značky. Vrchol je označený červným kruhom na skale a poskytuje prekrásne panoramatické výhľady na Vysoké, Západné a aj Poľské Tatry.

Zostup na Štrbské pleso vedie rovnakou trasou, ale ako som upozorňoval, v tomto smere treba pozorne hľadať na niektorých miestach značenie, aby sme nezišli z chodníka. Celkovo je zostup veľmi pohodlný. Pri Popradskom plese je možné vybrať si z letnej a zimnej trasy po Trigan.

 

obrázok č.1: Ráno na Štrbskom plese

 

obrázok č.2: Tatranskou magistrálou k Popradskému plesu so Zlomiskovou dolinou

obrázok č.3: Chodník k Veľkému Hincovmu plesu

 

obrázok č.4: Kôprovský štít, kotol s Veľkým Hincovým plesom a Čubrina

obrázok č.5: Veľké Hincovo pleso

 

obrázok č.6: Chodník na Vyšné Kôprovské sedlo

obrázok č.7: Vysoká z Vyšného Kôprovského štítu

obrázok č.8: Vysoká

obrázok č.9: Svinica a Czarny Staw Polski z Kôprovského štítu

obrázok č.10: Zlomisková dolina z Popradského plesa

 

 

aktualizované: 08.06.2016 13:47:44