OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cez Prielom

Základné údaje

Čas:             8:10 hod

Vzdialenosť: 18,9 km

Prevýšenie:   1 679 m

Trasa

Tatranská Polianka - Velický most - Velická Poľana - Sliezsky dom - Poľský hrebeň - Východná Vysoká - Poľský hrebeň - Rázcestie nad Zamrznutým plesom - sedlo Prielom - Zbojnícka chata - Rázcestie nad Rainerovou chatou - Hrebienok

Obtiažnosť

Technická:     5/5

Kondičná:      5/5

Popis trasy

Veľmi náročný okruh, ktorý sa začína v Tatranskej Polianke. Ako vždy, aj teraz sú úvodné metre pomerne málo náročné. Na úvod sme si zvolili trasu k Velickému mostu po asfaltovej ceste, nakoľko práve tadiaľto vedie asfaltová cesta až na Sliezsky dom. Pri dlhých túrach ako je táto, doporučujem začať asfaltovou cestou ak je možnosť aby si nohy ešte relatívne oddýchli, pretože po ťažkom teréne sa nachodia za celý deň až až. 

Po prekonaní úvodného, nie veľmi náročného úseku asfaltovou cestou, sme sa na Velickom moste vydali turistickým chodníkom hlbšie do lesa. Celou cestou vedie popri chodníku potok, ktorý je viac či menej počuť a aj tento fakt spôsobuje, že sa človek unaví relatívne málo. Trasa je o čosi strmšia, ale stále veľmi pohodlná. Po chvíli sa naskytá pohľad na Gerlachovský štít a cesta prichádza až na Velickú Poľanu, odkiaľ je to na Sliezsky dom iba 20 min veľmi pohodlným aj keď mierne stúpajúcim chodníkom.

Na Sliezskom dome máme hneď po ruke Velické pleso a v diaľke vidíme aj vodopád, "Večný dážď". Po necelých 2 hodinách sme prekonali viac ako 650 výškových metrov. Vydáme sa chodníkom popri Velickom plese po pravej strane až nás chodník jemne sa stáčajúci doprava privedie k malým serpentínam vedúcim bližšie k vodopádu. Môžeme obdivovať masív Gerlachovského štítu. Hneď ako sa dostaneme na úroveň Velického vodopádu, ocitneme sa v najmiernejšej časti túry. Veľká kamenná platňa, nazývaná Kvetnica s Kvetnicovým plieskom poskytuje priestor na oddych. Stúpanie je veľmi mierne a trasa smeruje k Dlhému plesu. Od tohto momentu začína prvé väčšie stúpanie. Úvodné metre sú relatívne mierne, no čoskoro začínajú čoraz viac stúpať. Cesta opúšťa aj posledné zatrávnené miesta a skalným úsekom začína strmé stúpanie. Miestami je kolmé a miestami serpentínovité a chodník je miestami tiež málo pevný. Po prekonaní tohto prvého, skutočne náročného úseku, prichádzajú na rad reťaze. Vedú traverzom juhozápadnej rázsochy Východnej Vysokej až na Poľský hrebeň. Úsek nie je nebezpečný a reťaze slúžia hlavne na istenie, hoci na niektorých miestach sú potrebné. 

Z Poľského hrebeňa máme výhľady na Gerlachovský štít a do Litvorovej doliny, na ktorej konci je Zamrznuté pleso. My sa vydávame po žlto značenom chodníku na Východnú Vysokú. Celé stúpanie z Poľského hrebeňa, s výnimkou úvodných metrov, je skutočne strmé až príkre. Treba prekonávať obrovské skalné schody, ktoré sú viac nepríjemné pri schádzaní než pri výstupe. Aj napriek tomu trvá výstup o niečo viac ako 35 min. Z vrcholu Východnej Vysokej sú jedny z najkrajších výhľadov. Treba si oddýchnuť pretože ani zďaleka nie je to najťažšie prekonané. Zostup na Poľský hrebeň dá zabrať hlavne na nohy, ktoré boli stále zaťažované stúpaním a zrazu príde strmý zostup. Na tom by nebolo nič nevšedné keby tá záťaž zostala rovnaká, no ešte 2x sa rapídne zmení. Preto treba na Poľskom hrebeni doplniť tekutiny a hlavne cukry a soli, či už na energiu pre výstup, alebo proti kŕčom na zostup.

Človek, ktorý ide na túto túru prvýkrát si neuvedomí, že hoci je Východná Vysoká najvyšším bodom túry, neznamená to, že po jej prekonaní nasleduje už len zostup. Z Poľského hrebeňa vedie príkry zráz, značený turistický chodník k rázcestiu nad Zamrznutým plesom. Nachádzame sa v severnej stene pod Východnou Vysokou a je veľká pravdepodobnosť, že bude treba preknať snehové pole na chodníku. Chodník najskôr nie je strmý, no čím sme bližšie k sedlo Prielom, tým je výstup náročnejší. Sklon sa zvyšuje a predovšetkým podklad tvorí rozsypaný a veľmi nestabilný štrk, na ktorom sa ľahko môže človek pošmyknúť a padnúť. Prekonaním tohto naozaj strmého úseku sa dostaneme priamo pod sedlo Prielom. Celý úsek pod sedlom je zaistený reťazami a kramlami. Chodník vedie úzkou štrbinou kde je potrebná sila a istota pri práci s reťazami. V jednom bode je chodník vedený relatívne málo členitou skalnou stenou a treba traverzovať skutočne opatrne. Výhodou je, že úsek je dlhý cca 3 m. Po tomto momente nasleduje posledný výstup do sedla Prielom, z ktorého sú výhľady na celú Veľkú Studenú dolinu a opačným smerom cez štrbinu sedla vidieť napríklad Vysokú. Prechod cez sedlo je obojsmerný no doporučujem prechod v tomto smere v dôsledku bezpečnosti. Laicky povedané, človeku sa ide po reťaziach ľahšie hore ako dole. Reťazová časť pod sedlom je v porovnaní s Priečnym sedlom kratšia a má cca 25-30 m.

Zostup Veľkou Studenou dolinou začína a pokračuje v úvodných asi 30 - 40 minútach naozaj veľmi príkro po nestabilnom sutinovom chodníku. Prekonaním tohto úseku sa dostaneme na chodník, ktorý je mierny a strieda mierne stúpania s klesaniami až po Zbojnícku chatu.

Zo Zbojníckej chaty trvá trasa na Hrebienok zhruba 2 hodiny. Zostup nie je v globálnom chápaní náročný, ale sú úseky, ktoré sú strmé. Zostup Veľkou Studenou dolinou je považovaný za jeden z najmonotónnejších a najnudnejších zostupov vo Vysokých Tatrách. Od chaty vedú úvodné metre strmo k chodníku popri Dlhom plese, ktorý je už na pár okamihov mierny. Po ňom sa dostávame na mierne naklonené platne kde sú pre istotu nabité reťaze. Prekonaním tohto úseku prechádzame miernou časťou popri Vareškovom plese kde sa chodník stáča prudko doľava a nasleduje najstrmší zostup až do momentu prekročenia Veľkého Studeného potoka. Nasleduje mierna, ale stále relatívne strmšia časť zostupu, ktorá trvá do ďalšieho prekročenia potoka. Potom sa chodník postupne stáva miernejším. Za cca 1:30 hod prichádzame prvý krát do lesa, no ešte do neho a z neho vystúpime asi 3x kým prídeme na rázcestie nad Rainerovou chatou odkiaľ je to po rovnej trase asi 15 min na Hrebienok. Z Hrebienka zostúpime do Starého Smokovca zubačkou alebo pešo, podľa uváženia.

 

obrázok č.1: Rázcestie na Velickom moste

 

obrázok č.2: Velická Poľana

obrázok č.3: Granáty

obrázok č.4: Pohľad do Velickej doliny

obrázok č.5: Velické pleso

obrázok č.6: Kvetnica

obrázok č.7: Gerlachovský štít

obrázok č.8: Poľský hrebeň

obrázok č.9: Poľský hrebeň

obrázok č.10: Východná Vysoká

obrázok č.11: Pohľad na Vysokú a Rysy spod sedla Prielom

 

obrázok č.12: Sedlo Prielom

obrázok č.13: Flóra pri Zbojníckej chate

obrázok č.14: Zbojnícka chata

 

aktualizované: 08.06.2016 13:47:44