OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Gerlachovský štít

Dôležitá informácia: Táto trasa je dostupná len v sprievode HORSKÉHO VODCU a teda ani ja nemôžem vystúpiť na Gerlachovský štít sám. Medzi vybrané trasy som ju zaradil len ako zaujímavosť.

 

Základné údaje

Čas:             cca 7 - 10 hod

Vzdialenosť: cca 11,4 km

Prevýšenie:   cca 1 115 m

Trasa

Sliezsky dom - Pod Suchým vrchom - Batizovské pleso - "Batizovskou próbou" - Gerlachovský štít - "Batizovskou próbou" - Batizovské pleso - Pod Suchým vrchom - Sliezsky dom

Obtiažnosť

Technická:     5/5

Kondičná:      5/5

Podľa horolezeckej obtiažnosti: I - II

Popis trasy

Trasa začína na Sliezskom dome skoro ráno. Horský vodca nám s kamarátkou skontroloval výbavu, nastavil mačky, ktoré sme potrebovali, povedal dôležité informácie a mohli sme vyraziť. Zo Sliezskeho domu sme vyrazili po Tatranskej magistrále ráno o 6:32.

Prvé kroky vedú mierne stúpajúcim chodníkom poza Sliezsky dom až kým naberieme výšku a dostaneme sa na vrstevnicu, po ktorej vedie nasledujúce minúty naša trasa. Za chrbtom sa ukazuje Slavkovský štít a obchádzame magistrálou Gerlachovský štít s jeho nápadným kotlom. Po čase sa ukazuje Končistá. Chodník je naozaj mierny, miestami rovinatý resp. klesajúci, nakoľko nadmorská výška Sliezskeho domu je 1 670 m n. m. a nadmorská výška Batizovského plesa, pri ktorom sa odpájame z chodníka je 1 884 m n. m. Na celom úseku je prevýšenie iba 214 m n. m. Záverečné minúty pred odpojením sa z magistrály sú opäť mierne stúpajúce.

Pri Batizovskom plese odbáčame do Batizovskej doliny po pravej strane plesa. Cesta vedie akýmsi chrbtom smerujúcim hlbšie do doliny. Po zhruba 10 - 15 min sa cesta jemne stáča doprava a serpentínami stúpame bližšie k hrebeňu Gerlachovského štítu až kým neprídeme k skalnému útvaru pod cestou vedúcou do Batizovskej próby. Vzhľadom na skorú rannú hodinu, chladné počasie a vysoký sneh sa pri skale prezliekame do teplejšieho oblečenia, obliekame si sedák, obúvame mačky a na hlavy nasadíme prilby. Horský vodca nás skontroluje a navzájom sa zaistíme lanom. Vodca ide prvý pričom od druhej uviazanej kamarátky si necháva lano na väčšej vzdialenosti. Vzdialenosť lana medzi kamarátkou a mnou ako posledným je zhruba 2-3 metre.

Prejdeme asi 100 metrov ku skalnej stene, po ktorej sa začína stúpanie do Batizovskej próby. Mačky držia na každom povrchu (skala, sneh, ľad) a tak je výstup celkom pohodlný. Rozostup medzi kamarátkou a mnou musí byť konštantný s napnutým lanom z dôvodu bezpečnosti. Po prekonaní prvého strmšieho úseku prejdeme ďalším strmým úsekom do Batizovskej próby kde nás čakajú kramle, po ktorých sa vytiahneme opäť o čosi vyššie. Tento úsek je náročný najmä preto, že medzi jednotlivými kramlami sú miestami väčšie rozostupy a preto je potrebná mrštnosť a sila v rukách.

Nasleduje strmý výstup prevažne v snehovom poli strmo nahor. Nohy sa zabárajú do snehu niekedy po členky a inokedy zase po kolená. Výstup sprevádzajú prekrásne výhľady na Nízke Tatry. Vo vyššej nadmorskej výške sa ukazuje slnko a tak treba zhodiť prebytočné oblečenie, posilniť sa, natrieť sa krémom a nasadiť okuliare. V tomto momente bolo pred nami asi cca 40 minút výstupu.

Sneh je stále hlbší a klzkejší, takže ako nutnú súčasť výstupu musíme použiť aj cepíny. Cepín zapichujeme do snehu po pravej ruke a následne spravíme krok nahor. Cepín nepúšťame pre prípad pádu alebo pošmyknutia sa, nakoľko nás zabrzdí a preto nespadneme. Cepíny odložíme až keď sa dostaneme k reťaziam, ktoré sú symbolom toho, že sme na vrchole. Prekonáme reťaze a za pár metrov vidíme vrcholový kríž na Gerlachovskom štíte.

Na vrchole zotrváme asi 20 minút, dáme si horúci čaj, čokoládu na energiu, spravíme pár fotiek a zostúpime o cca 2 metre nižšie, vzhľadom na väčší počet osôb na vrchole. Oblečieme si teplé veci počas zotrvania na vrchole a vymeníme si premočené rukavice za suché.

Zostup vedie rovnako cestou po reťaziach do Batizovskej próby. Vrchnú časť zostupu sme zvolili vedľajším žľabom, kde sme sa napojili na už vyšlapaný chodník prvou zostupujúcou skupinou. Keď sme si navykli na spôsob zostupu v snehu v strmom svahu, kráča sa nám oveľa ľahšie. Opäť používame cepíny na rovnakom princípe ako pri výstupe. Pomerne rýchlo sa dostávame k ťažkému úseku s kramlami a po jeho prekonaní sa odpojíme v poslednom úseku z chodníka. Držíme sa po ľavej strane v tesnej blízkosti hrebeňa kde nás čaká 20-25 m vysoká stena, ktorú zlaníme. Po zlanení sa dostávame ku skale kde sme sa ráno obliekli aby sme sa po zostupe zbavili mačiek, čakanov a prilieb. Dopriali sme si menší odpočinok, doplnili sme energiu a vydali sme sa na cestu na Sliezsky dom.

 

obrázok č.1: Ráno na Tatranskej magistrále

obrázok č.2: Batizovské pleso a Končistá

obrázok č.3: Prvé stúpanie

obrázok č.4: Prekonanie prvého žľabu

obrázok č.5: V Batizovskej próbe

obrázok č.6: Chodník vedúci na vrchol

obrázok č.7: Na vrchole Gerlachovského štítu

obrázok č.8: Zlaňovanie skalnej steny

obrázok č.9: Základný tábor pod Gerlachovským štítom

 

 

 
aktualizované: 08.06.2016 13:47:44