OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cez Priečne sedlo

Základné údaje

Čas:             9:10 hod

Vzdialenosť: 23,3 km

Prevýšenie:   1 590 m

Trasa

Starý Smokovec - Hrebienok - Rázcestie nad Rainerovou chatou - Zamkovského chata - Téryho chata - Kotlina pod Sedielkom - Priečne sedlo - Zbojnícka chata a zostup Veľkou Studenou dolinou

Obtiažnosť

Technická:     5/5

Kondičná:      5/5

Popis trasy

Najnáročnejšia trasa značkovaným chodníkom Vysokých Tatier vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok na rázcestie nad Rainerovou chatou miernou trasou spomínanou už v predošlých túrach.

Z rázcestia nad Rainerovou chatou prekonávame Veľký Studený potok a prechádzame serpentínou okolo Obrovského vodopádu miernym stúpaním po pohodlnom chodníku. Prichádzame do lesa rovnako miernym stúpaním až k Zamkovského chate. Odtiaľ sú prvé metre smerujúce do Malej Studenej doline relatívne strmé, no akonáhle ich prekonáme a opustíme les, chodník sa v kosodrevine začne vyrovnávať. Vidíme v diaľke Téryho chatu a Prostredný hrot. Blížime sa k vodopádu, ktorý steká po skalách pod Téryho chatou zo Spišských plies. Trasa vedie doľava a začína sa mierne dvíhať. O chvíľu sa stočí chodník prudko doprava a miernym stúpaním pokračuje priamo pod Téryho chatu pomedzi obrovské skalné útvary a balvany. Posledný krát sa stočí prudko vpravo a serpentínami, ktoré sú veľmi prudké sa dostaneme až na Téryho chatu. Chata je v blízkosti 5 Spišských plies na vrchole Malej Studenej doliny pod Prostredným hrotom, Lomnickým štítom, Ľadovým štítom alebo Baraními rohmi.

Za chatou vidíme v diaľke Priečne sedlo, ktoré je naším cieľom. Chodník vedie najprv bez väčšieho stúpania popri plesách až pod Pfinnovu kopu. Začína prudko stúpať po jej južnom rebre miernymi serpentínami. Po dosiahnutí najvyššieho bodu obchádzky cez Pfinnovu kopu nasleduje tiahly zostup do Kotliny pod Sedielkom. Z kotliny je pekne vidieť sedlo Sedielko no naša cesta smeruje po žltej značke do Priečneho sedla. Prvé metre sú pomerne príkre, ale stúpanie je napriek tomu pohodlné. Prichádzajú serpentíny, ktoré zavedú chodník pod severovýchodnú stenu Širokej veže. Od tohto bodu až do Priečneho sedla sú spustené reťaze a nabité kramle. Celý úsek je dlhý asi 300 m s maximálnym sklonom 60,7% a vedie cez príkre steny, ktoré sú však členité a poskytujú množstvo úchytov. Niekedy je potrebná aj technika troch pevných bodov, no skôr v prípade keď chcete liezť mimo chodník. Stúpanie je náročné skôr na psychiku pre niekoho kto má strach z výšok, pre turistu to môže byť skutočne pôžitok. Na vrchole Priečneho sedla nie je možnosť dlhšieho pobytu v dôsledku úzkeho priestoru, preto je treba vychutnať si pohľady na Lomnický štít a Malú Studenú dolinu a zostúpiť 4-5 kramlami o čosi nižšie už smerom do Veľkej Studenej doliny. Tu si môžeme dopriať oddych a výhľady na Slavkovský štít, Východnú Vysokú, Bradavicu či Gerlachovský štít.

Zostup zo sedla je v prvý metroch príkry, ale netrvá dlho. Táto trasa bola dlho jednosmerná, no od roku 2013 je povolený aj prechod z Veľkej do Malej Studenej doliny, čo je podľa môjho osobného názoru, nie príliš šťastné riešenie. Zostup ďalej vedie pohodlne popod Vyšné Strelecké plesá až k Sivému plesu pod Javorovým štítom a Javorovou galériou, ktorú mohutne obchádza z južnej strany aby následne smeroval severne k Ľadovému plesu, ktoré nie je vidieť. Pod ním sa stáča chodník opäť na juh a pohodlne popri Starolesnianskom plese prichádza na Zbojnícku chatu, odkiaľ je zostup už popísaný v predchádzajúcej túre.

 

obrázok č.1: Ráno pod Hrebienkom

obrázok č.2: Stúpanie na Hrebienok

obrázok č.3: Prostredný hrot a Lomnický štít

 

obrázok č.4: Obrovský vodopád

obrázok č.5: Prostredný hrot, Ľadový štít a Téryho chata

obrázok č.6: Téryho chata

obrázok č.7: Téryho chata a Priečne sedlo

obrázok č.8: Spišské pleso a Baranie rohy v diaľke

obrázok č.9: Priečne sedlo

 

obrázok č.10: Kramle v Priečnom sedle

obrázok č.11: Pohľad na Lomnický štít z Priečneho sedla

obrázok č.12: Pohľad do Veľkej Studenej doliny z Priečneho sedla

obrázok č.13: Skalný mužíček po ceste z Priečneho sedla

 

obrázok č.14: Sivé pleso

obrázok č.15: Starolesnianske pleso s pohľadom na Prostredný hrebeň

 

aktualizované: 08.06.2016 13:47:44